Svaki poslodavac je dužan da organizuje pružanje prve pomoći, što pre svega podrazumeva osposobljavanje odgovarajućeg broja zaposlenih za pružanje prve pomoći i obezbeđivanje sredstva i opreme za pružanje prve pomoći uzimajući u obzir procenjene rizike, tehnološki proces, organizaciju, prirodu i obim procesa rada, broj zaposlenih koji učestvuju u procesu rada, broj radnih smena, broj lokacijski odvojenih jedinica, učestalost povreda na radu i udaljenost najbliže medicinske pomoći.
U skladu sa Pravilnikom o načinu pružanju prve pomoći, vrsti sredstava i opreme koji moraju biti obezbeđeni na radnom mestu, načinu i rokovima osposobljavanja zaposlenih za pružanje prve pomoći moraju biti osposobljeni rukovodioci, kao i najmanje 2% od ukupnog broja izvršilaca u jednoj radnoj smeni ili lokacijski odvojenoj jedinici, za osnovno ili napredno osposobljavanje za pružanje prve pomoći u zavisnosti od procenjenih rizika.
Obaveza poslodavca je da obezbedi da u svakoj radnoj smeni i lokacijski odvojenoj jedinici bude prisutan najmanje jedan zaposleni koji ima završeno osnovno osposobljavanje za pružanje prve pomoći, dok je pri radu na radnom mestu sa povećanim rizikom potrebno da bude prisutan najmanje jedan zaposleni sa završenim naprednim osposobljavanjem za pružanje prve pomoći.
Osposobljavanje zaposlenih vrši se teorijski i praktično i mora se prilagoditi procenjenim rizicima na radnom mestu. Ono se sprovodi prema Programu osposobljavanja iz prve pomoći, a obnavlja se na period od pet godina.
DND zaštita na radu organizuje osposobljavanja za oba nivoa prve pomoći, kroz programe prilagođene Vašem procesu rada, koji su osmišljeni da zaposlenima pruže znanje neophodno za reagovanje u kriznim situacijama.